Co je to webhosting a jak si ho vybrat

K tomu, aby váš web stabilně fungoval, potřebujete spolehlivý webhosting. Poradíme vám, podle čeho si vybrat poskytovatele hostingu, abyste si ušetřili pozdější starosti nebo nečekané výdaje.

Photo via Visualhunt.com

Představte si, že stavíte dům. Než poprvé kopnete, musíte mít vhodný pozemek. S kvalitním podložím a na dobré adrese. S webovými stránkami je to podobné. Neřešte proto jen interiéry a barvu fasády, ale také „parcelu“ pro vaši webovou prezentaci. Je důležité, aby základy vašeho webu byly solidní a bezpečné.

Podle čeho vybírat:

Neomezený provoz

Kapacita datových přenosů je prvním důležitým měřítkem. Jedině tak váš web unese vysokou návštěvnost. Pak se vám nestane, že vám stránky „spadnou“ vinou limitů na straně poskytovatele a vy přijdete o zákazníky.

Zajímejte se o výkon serverů poskytovatele. Nejlepší je, když se výkon serverů, na kterých máte stránky hostované, pružně přizpůsobuje návštěvnosti vašeho webu. Dobrý poskytovatel nabízí také multihosting.

Bezpečnost

K bezpečnému provozu vašeho webu přispěje SSL certifikát, který se postará o šifrování veškeré komunikace s vašimi stránkami. Při výběru proto upřednostněte hosting s SSL certifikátem (u některých poskytovatelů je navíc zdarma).

Zálohování

Pokud vám na vašich stránkách záleží, vyberte si hosting, který pravidelně zálohuje. Pak vám nehrozí, že váš web zmizí v nenávratnu. Zálohování je pojistkou proti ztrátě cenných dat také v případě, že se vám na webové stránky vlámou hackeři.

Zákaznická podpora 24/7

Dostupnost zákaznické podpory vám o kvalitě poskytovatele hodně prozradí. Pro hladké fungování webu (a vašeho byznysu) je klíčové, zda máte možnost jakýkoli problém okamžitě vyřešit. Výpadek znamená, že přijdete o tržby v e-shopu nebo důvěryhodnost v očích klientů. Ověřte si, zda je zákaznická podpora k dispozici 24 hodin denně, včetně víkendů.

Serverové skripty

Podstatným kritériem pro výběr je podpora programovacích jazyků. Pokud si web nekódujete sami, poraďte se s webdesignérem, který vám stránky bude vytvářet. Oblíbené redakční systémy (například WordPress) a e-shopová řešení (jako třeba PrestaShop) běží výhradně na skriptu PHP.

Kromě PHP budete potřebovat také databázi (MySQL, případně MariaDB), kde budou uložená data z vašeho webu. Pozor na záměnu s databázemi MS SQL. Ty se používají v kombinaci se skriptem ASP.

4 důvody, proč se vyhnout hostingu zadarmo

1. Málo prostoru

Když si vyberete webhosting zadarmo, můžete se stát, že se vám na web nevejde všechen obsah, který tam chcete mít. Například galerie s fotografiemi nebo série videí.

2. Omezené služby

Někteří poskytovatelé vám umožní hostovat web pouze v html. Pokud plánujete stránky na WordPressu, nebudou vám na takovém hostingu fungovat (viz odstavec o serverových skriptech).

3. Datové limity

Budou-li vaše stránky úspěšné a hojně navštěvované, malá kapacita přenesených dat způsobí zablokování webu, které vyřešíte jen nákupem dalších dat. Free webhosting tak nakonec vůbec nebude zadarmo.

4. Nevyžádané reklamy

Na vašem zdarma hostovaném webu se mohou zobrazovat reklamy. O jejich obsahu nebudete moct rozhodovat, ani vám z nich nepoplyne žádný zisk.

copywriterka a content manažerka pro DOMENA.cz

2 komentářů On Co je to webhosting a jak si ho vybrat

Napište komentář:

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

thirteen + 19 =