10 nejšikovnějších pluginů pro WordPress

Díky pluginům naučíte svůj web nové, užitečné kousky. Například lepší zabezpečení, formuláře, fotogalerii nebo SEO. Vybrali jsme ty nejpraktičtější a všechny jsme za vás vyzkoušeli.

Pluginům (vyslovujte “plaginům”) se říká také rozšíření nebo add-ons. Ukážeme si, co všechno umějí, jak si je nastavíte v administraci WordPressu, jak odinstalujete ty, které nepotřebujete, a jak si odinstalované rozšíření můžete obnovit. Otestovali jsme také jejich fungování v kombinaci se všemi šablonami, které doporučujeme freelancerům.

1. Hezčí texty 

TinyMCE Advanced rozšiřuje možnosti textového editoru příspěvků a stránek. Získáte s ním možnost nastavit si libovolné písmo, jeho velikost, zarovnat text stránky a spoustu dalších.

2. Dvojjazyčný web

Rozšíření Polylang vám umožní přepínat mezi různými jazykovými verzemi vašich stránek v editoru i přímo na stránce. Pokud máte zákazníky z ciziny, bude se vám hodit.

3. Měření návštěvnosti

Díky pluginu Google Analytics Dashboard for WP (GADWP) dokážete měřit návštěvnost vašich stránek, sledovat, odkud návštěvníci přicházejí (ze sociálních sítí, z vyhledávání apod.) nebo kolik lidí si stáhlo váš e-book. Plugin automaticky přidá měřicí kód na každou stránku, kterou zveřejníte.

4. Víc odběratelů vašich novinek

Název pluginu MailChimp for WordPress napovídá, že tohle rozšíření umožní vašim zákazníkům přihlášení k odběru e-mailových novinek a vám jejich snadnější rozesílku.

5. Profi prezentace fotek

S pluginem Photo Gallery by WD si vytvoříte galerii obrázků, která se bude hezky zobrazovat na počítači i v mobilu. Galerií si můžete vytvořit i několik a spojovat je do alb.

Tip: Pro vyhledávání pluginů doporučujeme využívat pouze oficiální repozitář WordPressu, který najdete v administraci pod tlačítkem Instalace pluginů.

6. Kompletní zabezpečení 

Asi nejdůležitější plugin pro váš web se jmenuje All In One WP Security. S jeho pomocí dokážete kompletně zabezpečit své stránky a ochránit je proti útokům.

Tip: Jestli se vám nezamlouvá standardní vzhled administrace WordPressu, upravte si ho s pomocí rozšíření AG Custom Admin nebo Fancy Admin UI.

7. Aby vás lidé snadněji našli

Yoast SEO je podle nás nejlepší plugin pro SEO. Obsahuje podpůrný vyhledávací systém vytvořený speciálně pro WordPress, aby váš web byl lépe dohledatelný na internetu. Plugin navíc dokáže zanalyzovat každou z vašich stránek, takže budete vědět, co zlepšit.

8. Správa bez starostí

Spravujete-li více webů na WordPressu, uvítáte rozšíření MainWP Child. Díky ovládacímu panelu můžete bezpečně spravovat, aktualizovat a ovládat větší množství webů – z jednoho místa.

9. Formuláře levou zadní

Rozšíření Ninja Forms je užitečný pomocník pro vytváření nejrůznějších formulářů, od jednoduchého dotazovacího okénka po přihlášku na událost. Zpočátku vám rozšíření Ninja Forms může připadat složité, ale až se s ním naučíte pracovat, nedáte na něj dopustit.

10. Pro ještě bezpečnější web

Plugin Really Simple SSL zabezpečuje komunikaci mezi prohlížečem návštěvníka vašeho webu a serveru, kde jsou vaše stránky hostované. Pokud máte SSL certifikát, plugin automaticky nakonfiguruje váš web tak, takže stránka se bude uživatelům zobrazovat jako zabezpečená v protokolu https://.

Tip: K WordPressu existují tisíce rozšíření, takže výběr toho pravého není snadný. Řiďte se hodnocením jednotlivých pluginů, počtem jejich stažení a hlavně – datem poslední aktualizace. Neaktualizovaný plugin totiž nemusí fungovat s aktuální verzí WordPressu.

Nastavení pluginů

Rozšíření si můžete aktivovat, deaktivovat a odinstalovat pod záložkou Pluginy v administraci WordPressu (viz obrázek).

aktivace a deaktivace pluginů ve WordPressu
záložka Pluginy v administraci WordPressu

Pokud chcete začít nějaké rozšíření na svém webu používat, stačí kliknout na tlačítko Aktivovat pod jménem příslušného pluginu. Deaktivovace probíhá stejně: klikněte na volbu Deaktivovat.

Jak si plugin nainstalujete zpátky

V záložce správy pluginů najdete hned vedle nadpisu Pluginy tlačítko Instalace pluginů. Klikněte na něj a po pravé straně obrazovky se vám objeví vyhledávací okénko s názvem Hledat pluginy. Zde zadáte název rozšíření, které jste si odinstalovali. Po chvilce se potřebný plugin vyhledá a vy jen kliknete na tlačítko Instalovat.

Tip: Když si v administraci ponecháte delší dobu neaktivní pluginy, můžou zpomalovat načítání vašich webových stránek (i když jen nepatrně). Pokud tedy víte, že některé pluginy určitě nebudete používat, je lepší rovnou je odinstalovat.

 

Photo via VisualHunt

Napište komentář:

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

5 × 4 =